Kapverdy

Nejlépe hodnocené
Nejnavštěvovanější - tento měsíc

Kapverdské ostrovy – místo věčného léta

Republika Kapverdské ostrovy se nachází v Atlantském oceánu při západním pobřeží Afriky. Od nejbližšího výběžku kontinentu, mysu Cabo Verde (Cap Vert – Zelený mys) v Senegalu vzdáleného asi 560 km, také získaly Kapverdy své jméno. Souostroví deseti větších a čtyř menších ostrovů dělí 16. rovnoběžka severní šířky na dvě skupiny, pojmenované podle směru na ně působících větrů: severní ostrovy jsou takzvané návětrné (Grupo Barlavento) a jižní závětrné (Grupo Sotavento).

Kapverdské ostrovy jsou převážně sopečného původu, přičemž reliéf západních ostrovů stoupá do značně větších výšek než východních. Nejvyšší hora, Pico do Fogo na ostrově Fogo, se tyčí až do 2 829 m nad hladinu moře. Jedná se o činnou sopku, její poslední mírná erupce proběhla v roce 1995. Ve starších pramenech se připomíná i výbuch v roce 1847, který zničil značnou část obdělávané půdy ostrova.

Kapverdy mají suché a slunečné tropické podnebí s nedostatkem srážek, od srpna do října jsou tu zimní deště. Některé roky ale téměř neprší, což působilo v minulých dobách hladomory a podstatně zvýšilo emigraci obyvatel. Vlivy oceánu a pravidelné severovýchodní pasátové větry příznivě ochlazují tropické klima. Jsou tu jen krátké vodní toky a jen na některých ostrovech, jiné mají nedostatek vody.

Kapverdské ostrovy se jeden od druhého velmi liší, jejich příroda je velmi rozmanitá, někde jsou dlouhé bílé písečné pláže, jinde pláže černé, někde skaliska a vyprahlá měsíční krajina. Najdete tu lesy i pouště, úrodná údolí a čajové a kávovníkové plantáže, písečné duny i horské štíty.

Důležitá křižovatka

Prvními obyvateli ostrovů byli zřejmě Portugalci, kteří je objevili v roce 1456. Díky své poloze se Kapverdy staly významnou dopravní základnou, nejdříve pro zastávky lodí při tehdejších plavbách do Indie. Později sloužily jako přestupní stanice pro vývoz otroků ze západní Afriky do Severní Ameriky. Jejich význam jako tranzitního bodu pro plavbu silně klesl s otevřením Suezského průplavu. I za těchto podmínek ale zůstaly důležitou lodní a také leteckou křižovatkou.

Kapverdské ostrovy byly portugalskou kolonií až do roku 1951, kdy se změnil jejich status na zámořskou provincii. V roce 1975 získaly nezávislost, jsou stabilní parlamentní republikou, oficiální jazyk je portugalský. Obyvatelé, povětšinou černoši a mulati ovšem hovoří hlavně kapverdskou kreolštinou, což je vlastně zjednodušená portugalština. Hlavní město Praia leží na ostrově Santiago. Zajímavý je věkový průměr obyvatelstva, činí jen 20 let.

Kapverdské ostrovy jsou chudé na přírodní zdroje, těží se stavební suroviny a sůl. Hlavními odvětvími ekonomiky jsou zemědělství, rybolov a zpracování zemědělských produktů. Rozvíjí se cestovní ruch. Dopravu mezi ostrovy zprostředkují místní letecké linky, mezi bližšími místy trajekty.

Moře ve všech podobách

Turisté jezdí na Kapverdské ostrovy nejen kvůli teplu či koupání v moři, tedy vlastně v oceánu. Výborné podmínky tu jsou pro rybaření nebo pro potápění v pobřežních vodách, především u ostrova Sal. Pobřežní vody poskytují nádherné zážitky při pozorování korálů, mořských rostlin a živočichů, kolem podmořských útesů a jeskyní. Na odlehlejších místech je možné sledovat velryby nebo ptáky, někdy i želvy. Kapverdy jsou totiž důležitým rodištěm ohrožené želvy karety obecné, která v dospělosti dosahuje až 150 kg.

Díky pravidelným větrům jsou ostrovy vyhledávané především surfaři. Jedny z nejlepších podmínek na světě pro windsurfing nabízí pláž Sao Pedro na ostrově Sao Vincente.

Kapverdy zažívají v současné době stavební boom a turistický rozvoj, stále jsou ale ideálním místem pro klidnou dovolenou. Ti, kdo hledají zábavu, ovšem také nebudou zklamáni, přímořská letoviska nabízejí řadu atrakcí i veselý noční život. Diskotéky nebo živé kapely v restauracích jsou zde velmi oblíbené. Kapverďané milují hudbu, mají svou typickou národní hudbu zvanou morrna. Za její kolébku se pokládá ostrov Boa Vista, odkud pochází mnoho kapverdských hudebníků.

Návětrné ostrovy

Pokud budete cestovat na Kapverdské ostrovy letadlem, setkáte se nejprve s ostrovem Sal (216 km2), kde je mezinárodní letiště. Díky tomu tu je nejširší výběr z hotelových komplexů a i dalšího turistického vybavení. Atrakcí, kterou jinde nenajdete, je na ostrově Sal možnost koupele v husté slané vodě při návštěvě jezera v sopečném kráteru Pedra de Lume.

Nejkrásnější pláže mají Kapverdy na plochém ostrově Boa Vista (620 km2), hlavně 8 km dlouhou pláž Santa Monica. Romantiku ostrova dokresluje údolí s kokosovými palmami a datlovníky, vrak španělské lodi i zbytky pevnosti vybudované na ochranu před piráty.

Hodně hornatý je ostrov São Nicolau (343 km2), který je ale suchý s minimem srážek. Z tohoto ostrova je možné se vydat lodí na neobydlené ostrůvky Rosa a Blanca.

Nejvýznamnější přístav se nachází na ostrově São Vincente (227 km2). Přístav Porto Grande u hlavního města Mindelo vznikl díky obchodu s uhlím a je stále důležitým tranzitním uzlem. Leží v krásné zátoce, jinak je krajina ostrova suchá a vyprahlá.

Porovnáme-li Kapverdské ostrovy podle velikosti plochy, druhý největší je Santo Antão (779 km2). Najdeme ho na severozápadě, je hodně hornatý a zelený. Má bohaté zásoby pitné vody, kterou vyváží na ostatní ostrovy.

Nejmenší z větších ostrovů je Santa Luzia (35 km2), není trvale obydlený.

Nejdále na západ leží neobydlené ostrůvky Rombo a Grande.

Závětrné ostrovy

Nejvíce lesů mají Kapverdy zřejmě na ostrově Maio (269 km2). A to navzdory tomu, že je tu suché podnebí a jinak tu jsou hlavními atrakcemi písečné duny a rozlehlé pláže.

Největší a také nejvíce na jih položený je ostrov Santiago (991 km2), který byl také nejdříve osídlený. Ostrov nezapře svou atmosférou i kulturou blízkost afrických břehů. Vzniklo tu nejstarší evropské město v tropech – Cidade Velha, jehož dochované památky jsou dnes zapsané na seznam UNESCO. Toto staré město bylo poničeno piráty a Kapverdské ostrovy později určily svým administrativním centrem město Praia, ležící o něco dále na východ.

Nejvyššího bodu povrchu dosahují Kapverdské ostrovy na ostrově Fogo (476 km2) sopkou Pico du Fogo. Na tomto ostrově lze obdivovat různé bizarní tvary sopečných skal a lávových polí. Pláže tu jsou z černého písku.

Za nejkrásnější město na Kapverdách je pokládána Nova Sintra na malém ostrově Brava (64 km2), postavená v kruhu na zbytcích vulkánu. Pro své bohaté rostlinstvo získal tento ostrov přízvisko "ostrov květin", navíc tu vyvěrají i minerální prameny, nejznámější je Fonte de Vinaigre.

Snad vás Kapverdské ostrovy zaujmou a přilákají stejně jako nás, snad i naše virtuální prohlídky vám přiblíží jejich horkou vůni s příchutí mořské soli.