Lomnický štít leží v severovýchodní části Vysokých Tater poblíž obce Tatranská Lomnica. Se svojí výškou 2634 metrů je druhou nejvyšší horou nejen tohoto pohoří, ale i celého Slovenska. Vyšší už je pouze Gerlachovský štít (2654 metrů), který je však kvůli obtížnému terénu pro běžné turisty nepřístupný. Na Lomnický štít naopak vede pohodlná lanovka a tak se stal i nejnavštěvovanějším vrcholem Vysokých Tater.
Lomnický štít má neobvyklý tvar šítové trojhranné pyramidy a byl pojmenován podle obce Velká Lomnica, protože býval součástí jejího katastru, dříve se nazýval i "Dedo". První výstup podnikl možná již roku 1615 kežmarský učitel David Fröhlich, z jeho popisu však není jasné, zda se nejednalo o Kežmarský štít. S jistotou dobyl vrchol Lomnického štítu obuvník Jakub Fábry z Měděných lávek někdy mezi léty 1760 a 1790. První zimní výstup provedli Jakob Horvay a Theodor Wundt v roce 1891.
Na Lomnický štít nevede žádná turistická stezka a pěšky se na jeho vrchol mohou vypravit pouze nejzdatnější turisté v doprovodu horského vůdce a s horolezeckými pomůckami. Od roku 1941 se však můžete na Lomnický štít dostat lanovkou ze Skalnatého plesa, na které vede další lanovka z Tatranské Lomnice. Najdeme zde astronomickou a meteorologickou stanici i televizní retranslační stanici, ze Skalnaté doliny sem míří dokonce i vedení vysokého napětí.
Z vrcholu Lomnického šítu je však především nádherný rozhled jak na okolní tatranské štíty, tak do velké řady tatranských dolin, na plesa i horské chaty, ale také hluboko do podhůří téměř na pětinu území Slovenska či do polské nížiny.