Gibraltar

Gibraltar

Většina lidí dokáže Gibraltar najít na mapě rychle, i když to je území o rozloze pouhých 6,5 km2. Proslavila jej jeho poloha na jihu Pyrenejského poloostrova při Gibraltarském průlivu. Strategicky ovládá tuto mořskou úžinu mezi Evropou a Afrikou, která pojí Středozemní moře s Atlantským oceánem. Gibraltar vybíhá jako podlouhlý poloostrov do moře k jihu směrem k africkému pobřeží. Tvoří jej převážně vápencový skalní hřeben, který s pevninou spojuje jen úzká písečná šíje.

Místo střetů

O Gibraltar bojovaly odedávna nejrůznější mocnosti a jeho význam se ještě zvýšil po otevření Suezského průplavu. Byl ale osídlený již v pravěku. Cestovatelům ve starověku tento útvar, zvaný společně s horami na africké straně Héraklovy sloupy, ohraničoval konec světa. Jméno Gibraltar se pak vyvinulo z názvu pevnosti, kterou zde vybudoval již začátkem 8. století arabský vojevůdce. Původně měla jeho jméno – Džebel Tariq, tj. hora Tarik. V 18. století získala Gibraltar Velká Británie po válce se Španělskem. Od té doby je pod britskou správou, ke které se jeho obyvatelé hrdě hlásí, přičemž autonomie území se postupně zvyšuje. Toto dnešní zámořské území Spojeného království bylo dříve hlavně vojenskou základnou. Současný Gibraltar žije ze služeb pro turistický ruch, námořní lodě a vojenskou posádku, jejíž četnost se ovšem snižuje.

Opičí ráj

Hustotu obyvatel má Gibraltar velmi vysokou, přes 4 200 obyvatel na jeden kilometr. A přitom se na tento malý kousek země vejde i přírodní rezervace na skalním vrcholu. Podle legendy Gibraltar zůstane britský, dokud se na něm bude žít opice Magot bezocasý (Macaca sylvanus). Gibraltar je jediným evropským místem, kde se vyskytují opice ve volné přírodě. Kolonie těchto opic je jednou ze zdejších zajímavostí a místní na ně nedají dopustit. Svou ochranu opice také velice využívají a k turistům jsou někdy přátelské až přespříliš.

Jak a co navštívit

Vzhledem k subtropickému středozemnímu podnebí je lepší vybrat si pro návštěvu jarní či podzimní období, kdy tu bývá slunečno a menší horko. Prší nejčastěji v zimě. Gibraltar nemá vlastní zdroj pitné vody, dříve se využívala voda dešťová, dnes se odsoluje mořská.

Na Gibraltar se dá vypravit po silnici, letecky nebo lodí. Je tu mezinárodní letiště, jehož runway vzhledem k nedostatku místa křižuje příjezdovou silnici a provoz na nich je řízen jednoduše - závorami. Gibraltar má i velký obchodní přístav. Pro ty, kteří tu chtějí pobýt delší dobu, tu je dostatek hotelů a restaurací. Turisté se sem ale často vydávají pěšky ze španělské strany. Tam lze jednodušeji zaparkovat a vyhnout se tak dlouhým frontám aut na hranici i hledání parkovacích míst uvnitř města. Po městě se pak dá rovněž pohybovat městskou dopravou. Lidé sem také jezdí za výhodnými nákupy, neplatí se tu DPH. Nakupující se vydávají především na rušnou hlavní ulici města – Main Street. Zde se také nachází známá Gibraltarská katedrála, jejíž stavební sloh se přizpůsobil maurskému stylu, ač patří anglikánské církvi. Stojí tu i Convent, kde sídlí guvernér Gibraltaru. Hlavní dominantu města Gibraltar tvoří středověká maurská pevnost Moorish Castle.

Rock of Gibraltar

Největší atrakcí je ale samozřejmě hřeben ploché vápencové skály, sahající až do výšky 426 m nad hladinu moře. Nazývá se Upper Rock nebo Rock of Gibraltar, či zkráceně jen the Rock - Skála. Z vyhlídky Herkulovy sloupy poskytuje úchvatný výhled na průliv a protilehlé pobřeží Afriky s horou Jebel Musa, druhým z Héraklových - Herkulových sloupů. Na Skále, na místě zvaném Apes' Den také žije kolonie místních opic.

Skála v sobě skrývá přírodní dutiny – nádhernou krápníkovou jeskyni St. Michael's Cave, kde byly nalezeny pozůstatky neandrtálského člověka a v jejíž dolní části se konají koncerty. Ve Skále byly také uměle vyhloubeny vojenské pevnosti a tunely. Některé stále slouží vojenským účelům, jiné jsou volně přístupné. The Great Siege Tunnels byly upraveny jako muzeum.

Na Skálu se dá dojít pěšky, ale vedou tam i vyhlídkové silnice. To je výhoda pro ty, kdo si chtějí raději prohlížet Gibraltar při okružní jízdě mikrobusem. Nejvyšší silnice St. Michaels Road vede téměř po vrcholu Skály. Na Upper Rock lze vyjet také lanovkou, jejíž stanice se nachází u vchodu do Botanické zahrady.

Nejjižnější bod poloostrova vymezuje maják Europa Point. Tady je zajímavostí i nedaleká vojenská pevnost Parson's Lodge a u ní historické obří dělo s dostřelem do vzdálenosti až osmi mil.

Gibraltar – malý, ale mimořádný kousek země jistě stojí za návštěvu. Pokud je však pro vás příliš vzdálený, nabízíme vám několik krásných pohledů na něj.